Leczenie ortodontyczne
Leczenie ortodontyczne – to nie tylko poprawa estetyki uśmiechu, ale głównie korekta nieprawidłowo ustawionych zębów i łuków zębowych, które mogą być współprzyczyną zarówno próchnicy, patologicznych starć zębów oraz chorób dziąseł. Etapy leczenia
Rodzaje aparatów
- stałe – mocowane do zębów za pomocą materiałów wiążących przez okres leczenia
- ruchome – to wyjmowane aparaty do codziennego stosowania(14h/dobę), najkorzystniejszym okresem ich stosowania jest moment wzrostu dzieci i młodzieży
Ortodoncja u dzieci
Systematyczne wizyty u specjalisty ortodonty z małym dzieckiem mogą uchronić je przed powstaniem wad zgryzu oraz koniecznością późniejszej, długotrwałej terapii ortodontycznej.
Przedwczesna utrata zębów mlecznych jest niekorzystna dla każdego młodego pacjenta. Powoduje to niewłaściwe przesunięcie pozostałych zębów mlecznych, a zęby stałe zaczynają wyrzynać się w miejscach do tego nieprzeznaczonych.
W takiej sytuacji bardzo ważna jest czujność i odpowiedzialność stomatologa prowadzącego, aby w odpowiednim czasie skierować dziecko(pacjenta) do specjalisty w zakresie ortodoncji.
Każde leczenie i aparat są dobierane do indywidualnych potrzeb każdego pacjenta, zarówno dziecka jak i osoby dorosłej.
Zderzak wargowy
Stały utrzymywacz przestrzeni
Lip bumber
Nowoczesna ortodoncja
Stosowanie dodatkowych aparatów (np. Beneslider) i mikroimplantów ortodontycznych w procesie leczenia ortodontycznego pozwoliło w wielu uzasadnionych sytuacjach klinicznych na prowadzenie terapii z uniknięciem ekstrakcji zębów stałych.
Mikroimplanty ortodontyczne (TAD)
Z całą pewnością można powiedzieć, że mikroimplanty ortodontyczne, zwane też mikrośrubami, są jednym z większych osiągnięć ostatniego dziesięciolecia w dziedzinie stomatologii.
Etapy leczenia
- Konsultacja – omawiam z pacjentem problem z jakim przychodzi do gabinetu, zlecam właściwe badania (RTG)
- Przedstawiam pacjentowi plan leczenia w formie ustnej i pisemnej
- Zakładam separatory (w przypadku aparatów stałych)
- Montuję aparat stały lub ruchomy
- Instruktaż postępowania
- Wizyty kontrolne co 4-6 tyg
- Regularna higienizacja jamy ustnej
- Zdejmuję aparat
- Wizyty kontrolne z retencją,po zakończeniu aktywnej fazy leczenia
- Zabieg higienizacyjny / wybielanie zębów po leczeniu